Anasayfa
2011 Yılı Dış Ticaret Rakamları Cumhuriyet Tarihinin Rekorudur
USİAD Bildiren

Ekonomist Uğur Civelek, USİAD Bildiren dergisi için Türk ve Dünya ekonomisini değerlendiren bir yazı kaleme aldı. Civelek’in, 2011 yılı dış ticaret verilerinden 2012 Türk ekonomisine, Yunanistan’ın durumundan AB ekonomisine kadar birçok konuya değindiği yazısını sizlere sunuyoruz.

Devamını oku...
 
“Su’ya Ulaşma Hakkı” Çözüm Olur mu?
USİAD Bildiren

Su Hakkı

Temiz ve yeterli suya ulaşma hakkı (right to water) tüm nüfusunun suya erişiminin olduğu gelişmiş ülkelerle, nüfusun büyük bir kısmının suya ulaşamadığı az gelişmiş ülkeler için farklı anlamlar taşımaktadır. İlk durumdaki ülkelerde ‘su hakkı’ kabul edilmiş bir hakken, ikinci durumdaki ülkeler için su hakkına eşit erişim ve suya ödenebilir bir bedelle ulaşılması politik bir sorun olmaktadır.

Devamını oku...
 
Mimar Doğan Hasol: “İstanbul Kuzeye Kaymamalı, Nüfusu Artmamalı!”
USİAD Bildiren

Türkiye’de yapı sektörünün duayenlerinden, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Yönetim Kurulu Başkanı, mimar ve yazar Doğan Hasol’a konuk olduk bu sayımızda. Hasol ile İstanbul’un yapı alanındaki son durumunu ve çok tartışılan üçüncü köprüyü konuştuk.

Devamını oku...
 
YENİ TÜRK TİCARET KANUNU’NUN ŞİRKETLERE GETİRDİĞİ YENİLİKLER
USİAD Bildiren

13 Ocak 2011 tarihinde kabul edilen ve 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek olan 6012 sayılı ‘Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun önemli değişikliklerini sizlere hatırlatmak istiyoruz.

Bu sayımızda anonim ve limited şirketlerle ilgili önemli yenilikleri açıklayacağız.

Anonim Şirketlerde Çok Önemli Değişiklikler Yapıldı

Devamını oku...
 
Yatırımcı temkinli, piyasaya katılım hız kesti
Haberler

Yurtdışından gelen makroekonomik veriler risk algılamasını zayıflatırken, hisse senetleri piyasasında temkinli ve karışık tablo hakim.

Küresel piyasada kısa süreli Yunanistan iyimserliğinin ardından, zayıf gelen PMI verileri risk algısını olumsuz yönde etkiledi. Emtia cephesinde eğilim yukarı yönlü olurken, hisse senetleri cephesinde satıcılı görünüm izleniyor.

 

Devamını oku...
 
Atılmayan SMS'ler operatörlere fena patladı
Haberler

Yapılan bir araştırmaya göre, kullanıcıların SMS'i terk edip sosyal medyayı mesajlaşmak için kullanmaya başlamasıyla birlikte dünya genelindeki telefon operatörlerinin SMS gelirlerindeki maddi zararı 14 milyar dolara ulaştı.

Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağ platformları bugün için yaygın bir şekilde kullanılıyor ve kullanıcılar artık mesajlaşmak istediğinde bu portalları tercih ediyor. Özellikle akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte kullanıcılar bu sosyal ağ sitelerinde mesajlaşır oldu. Operatörler ise SMS gelirlerini artırabilmek için kullanıcılara belirli tarifelerden binlerce SMS vermeye başladı. 

Devamını oku...
 
USİAD Bildiren Dergisi'nin 47. sayısı yayımlandı!
USİAD Bildiren

“Yeni Ticaret Kanunu Neler Getiriyor” başlığıyla çıkan ve Ocak ayından beri yayını
elektronik ortamdan devam ettiren derginin diğer kapak konuları “Doğan Hasol
Değerlendirdi: İstanbul’a 3. Köprü Gerekli Mi?” ve “Büyük Lider Denktaş’ı Sonsuzluğa
Uğurladık”.
Ekonomideki gidişat ve gelişmeler üzerine makale, röportaj ve haberlerin de bulunduğuderginin bu sayısında yer alanlardan bazıları şöyle:

Devamını oku...
 
Mustafa Pamukoğlu'ndan İş Adamına Tavsiyeler
USİAD Bildiren

2012 yılında iş dünyasının odaklanacağı birçok husus var. Bunlardan bazılarını dikkatinize sunuyoruz.

Yeni Türk Ticaret Yasasına Hazırlık Yapın
Bunlardan biri 01.07.2012’de yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Yasası. Bu yasa çok önemli değişiklikler getiriyor. Bu yasaya hazırlanmak gerekiyor. Her ne kadar yasanın bir yıl erteleneceği hususunda beklenti olsa da sizin hemen bu yasaya göre hazırlıklarınızı yapmanızda yarar var.

Devamını oku...
 
Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan'ı Saygıyla Anıyoruz

Bugün Türkiye'yi sarsan iki suikastin yıldönümü...
Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, bundan tam 19 yıl önce bugün, 24 Ocak 1993’te, Ankara Gaziosmanpaşa’daki evinin önünde, otomobiline konulan bombanın patlaması sonucunda hayatını kaybetmişti.
Mumcu’dan 8 yıl sonra, 24 Ocak 2001’de Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan da, Emniyet Müdürlüğü binasından ayrıldıktan hemen sonra Şehitlik Semti Sezai Karakoç Bulvarı’nda makam aracının içinde silahlı saldırı sonucunda öldürülmüştü.
Kalpaksız Kuvay-ı Milliyeci Uğur Mumcu için bugün saat 13.00’te tören düzenlenecek ve sevenleri karanfillerle ve mumlarla evinin önünde toplanacak.
ADD İstanbul Şubeleri de bugün saat 19.00'da Şişli'de Atatürk Evi Önünde toplanarak "Uğur Mumcu ve Demokrasi Şehitlerini Anma Yürüyüşü" gerçekleştirecek.
Gaffar Okkan için de bugün doğum yeri Hendek’te anma töreni yapılacak...
UĞUR MUMCU VE GAFFAR OKKAN'I SAYGIYLA ANIYORUZ...

 
USİAD’DAN KKTC BAŞKONSOLOSLUĞU'NA TAZİYE ZİYARETİ
Pazartesi, 23 Ocak 2012 11:48

Ulusal Sanayici ve İş Adamları Derneği (USİAD) Genel Sekreteri Birol Başaran başkanlığındaki heyet KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatı nedeniyle KKTC İstanbul Başkonsolosluğu’na 23 Ocak Pazartesi günü taziye ziyaretinde bulundu.

USİAD heyetini KKTC İstanbul Başkonsolosu Servet Dorak karşıladı.

USİAD Genel Sekreteri Birol Başaran, ziyarette şunları kaydetti:

 

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Sonraki > Son >>

Sayfa 119 / 122

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam