Anasayfa Haberler Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Haziran’da yüzde 0,45 düştü
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Haziran’da yüzde 0,45 düştü

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,45 düştü.

Ülke sınırları içinde üretimi yapılan ve yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen YD-ÜFE, geçen ay bir önceki aya göre yüzde 0,45 düşerken, geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 2,04, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,58 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 9,54 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün önceki aya göre değişimlerine bakıldığında ise madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 0,37 imalat sanayi sektöründe ise yüzde 0,45 düşüş gerçekleşti.

Önceki ayın endekslerine göre en fazla düşüş gösteren alt sektörler, yüzde 5,48 ile bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler, yüzde 1,91 ile diğer mamul eşyalar, yüzde 1,76 ile deri ve ilgili ürünler oldu. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri yüzde 1,26 giyim eşyası yüzde 0,50 ana metaller yüzde 0,44 ile önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler oldu.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre Haziran’da aylık en fazla düşüş dayanıklı tüketim mallarında ve yıllık en fazla düşüş enerji mallarında gerçekleşti.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam