Anasayfa Haberler 2.8 milyarlık ‘finans’ temeli
2.8 milyarlık ‘finans’ temeli

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde yapımı planlanan BDDK ve SPK binalarının temeli haftaya atılıyor. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, “Yaklaşık 2.8 milyar lira toplam proje gelir hedefine sahip bu dev yatırımların inşasına başlıyoruz. Haftaya ilk kazmayı vuracağız. Merkez Bankası binası için de ihale çok yakında” dedi.

İSTANBUL’u dünyanın önde gelen ‘küresel finans merkezlerinden biri yapma’ hedefiyle geliştirilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) projesinin inşaatında çok önemli bir aşamaya geçiliyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye ekonomisi aleyhine algı oluşturmaya çalışan çevrelere güçlü bir mesaj olacak şekilde, toplam satış geliri hedefi 2.8 milyar lirayı bulması beklenen iki büyük kompleksin temeli büyük ihtimalle önümüzdeki hafta atılacak.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) binalarının (kompleks) daha önce ihale edildiğini hatırlatan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, “BDDK ve SPK için inşaat süreci başlıyor. İFM hükümet programlarında ve orta vadeli programda yer alıyor. Haftaya iki projede daha ilk kazmayı vurabiliriz” dedi. 
İmzalanan protokol kapsamında 25.11.2014 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Hizmet Binasının Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesi gerçekleştirilmiş ve yüklenici firma ile 11.02.2015 tarihinde sözleşme imzalanmıştı. Sözleşme gereği yüklenici firma, Arsa Karşılığı Satış Toplam Geliri; 1 milyar 861 milyon TL, Arsa Satış Karşılığı İdare Payı Gelirini 372 milyon 200 bin  TL (yüzde 20) taahhüt etmişti.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayının dün verilmesi bekleniyordu. Projenin inşaat ruhsatı için belediyeye başvuru da hemen yapılacak.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam