Anasayfa Haberler Yabancıya konut satışı azalıyor
Yabancıya konut satışı azalıyor

Gayrimenkul araştırma şirketi Reidin ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan ‘Yeni Konut Fiyat Endeksi Ocak 2017’ sayısı yayınlandı.

Endeks sonuçlarına göre, markalı konut projeleri kapsamında, yabancı yatırımcılara yapılan satış oranının ocak ayında yüzde 3’e kadar geriledi. Geçen yıl aylara göre değişse de yabancıya satış oranı yüzde 20-30 aralığındaydı. Yabancılara satış oranının son 6 aylık ortalaması ise yüzde14 olarak gerçekleşmişti. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2017 yılı Ocak ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun, “Yüzde 3’lük oran, 2014 yılından bu yana gözlemlediğimiz en düşük seviye oldu” dedi. Türkiye’den 1 milyon dolar ve üzerinde fiyatla ev alana vatandaşlık verilmesi ve yabancıya satışta KDV muafiyeti gibi yeni uygulamaların satışları arttırması bekleniyor.

FİYATLAR YÜKSELDİ

Markalı projelerde ocak ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre yüzde 0.52, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.99 oranında gerçekleşti. Markalı projelerden konut satın alan tüketicinin, kasım ayında yüzde15, aralıkta yüzde 22 olan banka kredisi kullanım oranı yüzde 27’ye yükseldi. Aralıkta yüzde 44 olan peşinat oranı ocak ayında yüzde 37’ye düşerken, senet kullanım oranı geçen aya göre 2 puan artarak yüzde 36 oldu. Ocak ayında yeni konut satışında yaşanan artışın, geçen yılın aynı ayına göre daha yüksek gerçekleştiğini belirten Torun, “Markalı konut projelerinde adet bazlı stok erime hızı, kasım ayında yüzde 3, aralık ayında yüzde 2.4 iken ocak ayında yüzde 2.1’e kadar düştü. Satış yöntemleri içinde, kredi kullanımlarının payının artmasını ve bankaların faiz oranlarına ilişkin tutumlarını, hem sektör hem de konut alıcıları açısından olumlu buluyoruz” dedi.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam