Anasayfa Haberler 2,5 milyar lira KOBİ'lerle buluşturuldu
2,5 milyar lira KOBİ'lerle buluşturuldu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "KOSGEB'ten onaylanmış kredilerin toplam miktarı 2,5 milyar lira. Yani 11 milyar liranın 2,5 milyar lirası KOBİ'lerle buluşturulmuş durumda." dedi.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) aracılığıyla sıfır faizli kredi uygulamasını başlattıklarını dile getiren Bakan Özlü, esnafa sicil affı getirdiklerini, Kredi Garanti Fonu'nun finansman yapısını iyileştirdiklerini, konutta, mobilyada ve beyaz eşyada vergi indirimine gittiklerini anlattı.
İş dünyasıyla uyum ve iş birliğini sürdürme konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Özlü, "Yatırımı, üretimi, ticareti, ihracatı, istihdamı artırmak için gereken adımlar atılmıştır. Esnafımız, iş dünyamız, girişimcilerimiz, yatırımcılarımız ve sanayicilerimiz de bu fırsatları hakkıyla değerlendirmiştir. Bundan sonra da böyle olacak. Bizim temel gündemimiz işimizi ve aşımızı büyütmek olacak." diye konuştu.
Özlü, Türkiye'nin üretiminde teknolojiyi en iyi şekilde kullanması gerektiğine işaret etti.
ABD'nin ihraç ettiği her cep telefonundan kilogram başına 750 dolar kazandığını belirten Bakan Faruk Özlü, şöyle konuştu:
"Bizim ihraç ürünlerimizin kilogram başı değeri 1,5 dolar civarında. 1,5 dolar nerede 750 dolara nerede. Atalarımızın 'yükte hafif pahada ağır' diye güzel bir sözü var. Böyle ürünler yaparsak katma değer üretiriz, işin özü bu. Şu anda orta teknoloji seviyesine yoğunlaşmış bir üretim yapımız var. İnşallah yüksek teknolojinin üretim ve ihracat içindeki payını da artıracağız. Daha fazla katma değer üretmek için teknolojiye, markalaşmaya, tasarıma yoğunlaşacağız. Bizim ihraç ettiğimiz ürünlerle ithal ettiğimiz ürünlerin miktarında önemli bir fark yok. Buna rağmen ithalatımızın fazla olma nedeni, ithal ettiğimiz ürünlerin teknoloji seviyesinden ve marka değerinden kaynaklanıyor."

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam