Anasayfa Haberler Yan sanayi yatırımı hareketlendi
Yan sanayi yatırımı hareketlendi

Otomotiv yan sanayide ilk 4 ayda 1.5 milyar liralık yatırım projesi başlatıldı. Nisan ayında 27 proje teşvik aldı. Projelerin değer bazında yüzde 79’u yabancı sermayeli.

Nisan ayında otomotiv sektöründe 708 milyon liralık yatırım projesi teşvik belgesi aldı. Yılın ilk dört ayı itibariyle bu rakam 1 milyar 448 milyon lira oldu. Teşvik belgelerine göre tamamı otomotiv yan sanayinde olmak üzere ilk 4 ayda 27 yatırım projesi başlamış oldu. En büyük yatırıma da Maxion İnci Jant imza attı. Bu şirket 182 milyon liralık jant yatırımı kararı aldı.
Valeo Otomotiv de debriyaj baskı kapağı konusunda 122 milyon liralık yatırım başlattı. TAYSED Başkanı Alper Kanca, “Yatırımlar sadece kapasite artırımı için değil, bazıları yeni ürün bazıları da teknolojik yenilenme. Hangi sebeple olursa olsun, bu kadar yoğun şekilde teşvik belgesi alması sevindirici” dedi. TOBB Otomotiv Yan Sanayi Meclis Başkanı Mehmet Dudaroğlu da “Şu anda konjonktürü uygun görüyorum. Bizim yorumumuz ‘teşviklerde yok yok’ şeklinde” diye konuştu.
Otomotivde bu yılın ilk 4 ayında ana sanayide herhangi bir yatırım başlamazken yan sanayide 50 civarında yatırım projesi başlatıldı. Sadece nisan ayında 27 proje teşvik belgesi aldı. “Taşıt araçlarında” bu yılın ocak ayında 357 milyon liralık, şubat ayında 102, mart ayında da 281 milyon liralık yatırım için teşvik belgesi alınmıştı. Nisanda 708 milyon lirayla ilk üç ayın toplamı kadar oldu. Böylece ilk 4 ayın toplamı da 1.5 milyar liraya dayandı. Geçen yılın ilk dört ayında da 1 milyar 226 milyon liralık yatırım için teşvik belgesi alınmıştı. Bu yıl yüzde 20 civarında artış oldu.

Aslan payı yabancılarda

Bu yılın ilk 4 ayında teşvik belgesi alan 27 projeden 13’ü ya tamamen yabancı veya yabancı ortaklı şirketlerin yatırımı. Kalan 14’ü yerli yan sanayi şirketlerine ait. 708 milyon liralık yatırımın 559 milyon liralık kısmını yabancı sermayeli şirketlerin projeleri oluşturuyor. Bu da yatırım projelerinin yüzde 79’unun yabancılardan geldiğini gösteriyor.
Yatırım iştahı bu hızla devam ederse yıl bazında 2016 epeyce geride bırakılacak. Geçen yılın tamamında sektör 3.7 milyarlık yatırım çekmişti. İlk 4 aydaki yatırım iştahı aynen devam ederse 2017, otomotiv yan sanayinde 5 milyar lira civarında yatırımla kapanabilir.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam