Anasayfa Haberler Kadın esnaf sayısı arttı
Kadın esnaf sayısı arttı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, geçen yıl kadın esnaf ve sanatkar sayısının 2016'ya göre 10 bin 383 kişi artarak 265 bin 245'e ulaştığını bildirdi.

TESK Başkanı Palandöken yazılı açıklamasında, kadın esnaf ve sanatkar sayısına ilişkin değerlendirmede bulundu.
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi verilerine göre, 2016'da 254 bin 862 olan kadın esnaf ve sanatkar sayısının geçen yıl 10 bin 383 kişi artarak kayıtlara 265 bin 245 olarak geçtiğini belirten Palandöken, kadın esnaf ve sanatkarların tüm esnaf ve sanatkarlar içindeki oranının ise yüzde 15,72 olduğunu aktardı.
Palandöken, nüfusa oranına göre kadın esnaf ve sanatkarın en fazla yer aldığı ilin Çanakkale olduğunu vurgulayarak, "Nüfusa oranına göre, Çanakkale'den sonra en fazla kadın esnafın yer aldığı il Muğla oldu. Muğla'yı, Uşak, Burdur ve Balıkesir takip etti. Nüfusa oranına göre kadın esnaf ve sanatkarın en az olduğu iller ise sırasıyla Şırnak, Siirt, Batman, Ağrı ve Diyarbakır olarak kayıtlara geçti" dedi.
Erkek esnaf ve sanatkarlarda olduğu gibi kadın esnafların da en çok bakkallık, daha sonra sırasıyla; lokantacılık, yemek ve içecek sunumu faaliyetleri, kadın kuaförlüğü, tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla yapılan ticaret ve giyim eşyası imalatı ve ticaretini tercih ettiğini sözlerine ekledi.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam