Anasayfa Haberler Örme sanayi krizde
Örme sanayi krizde

Örme Sanayicileri Derneği (ÖRSAD) Başkanı Fikri Kurt, “İplik fabrikaları, pamuk ipliğini satarken, dolar ve avronun artışını öne sürerek örme ve dokuma sektöründe faaliyet gösteren firmalara zorluk çıkarılıyor. Bu ticaret şeklinin kabul edilecek bir yönü yoktur” dedi.

Kurt, döviz kurunda yaşanan artışın sektöre etkisine ilişkin açıklamalarda bulundu. İplik fabrikalarının, pamuk ipliğini satarken, dolar ve avronun artışını öne sürerek örme ve dokuma sektöründe faaliyet gösteren firmalara zorluk çıkardığını belirten Kurt, “Bu ticaret şeklinin kabul edilecek bir yönü yoktur. İş yaşamında güven istiyoruz, istikrar istiyoruz. Devletimizden ve yöneticilerimizden bunu beklerken Türk sanayicileri de ateşe benzinle gittiğinin farkında olmalı. Kendi üzerimize düşen sorumlulukların farkında olalım. Güven ve istikrarı içimizde kimler bozuyor açık ve net olarak belli” değerlendirmesinde bulundu.
Kurt, 2017 yılı sonunda 1 kilogram penye ipliğin fiyatının 13,70 liraya denk geldiğini aktararak, “2018 Mayıs ayı sonuna geldik. Aynı 1 kilogram penye ipliğin fiyatı 17,50-20,00 TL arasında değişmekte. Yani 1 kilogram iplik 5 ayda yüzde 35-45 aralığında artış göstermiş. Dolar kurundaki artıştan daha yüksek bir artıştan bahsediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam