Anasayfa Haberler Hazır giyim sektörü kaynak desteği bekliyor
Hazır giyim sektörü kaynak desteği bekliyor

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Hadi Karasu, "Kaynak bulur ve projelerimizi uygulayabilirsek 40 milyar dolar olan üretim değerini iki yılda yüzde 20 artırarak 50 milyar dolara çıkarabiliriz" dedi.

TGSD'nin 22. Olağan Genel Kurul'da ikinci kez başkan seçilen Hadi Karasu, kamu otoritesinden projeler için sınırlı da olsa kaynak desteği beklediklerini belirterek, "Kaynak bulur ve projelerimizi uygulayabilirsek hazır giyim sektöründe halen 40 milyar dolar olan üretim değerini iki yılda yüzde 20 arttırarak 50 milyar dolara çıkarabilir, ülkemizin işsizlik sorununu da döviz ihtiyacını da büyük ölçüde çözebiliriz" dedi.
Ülke ekonomisine daha fazla katkı sunabilmek için bir yıldır saha çalışması yaptıklarını ifade eden Karasu, şunları ifade etti:
"Hazır giyim sektörümüz ağırlıklı olarak 40-50 yıllık teknolojiyle üretim yapıyor ve kapasite kullanımında yüzde 80'e dayanmış durumdayız. Hızla Endüstri 4.0 uyumlu yatırım yapmak ve mevcut tesislerimizin teknolojisini yenilemek zorundayız. Sahada bir yıldır yaptığımız çalışmaların ışığında projelerimizi hazırladık. Kamu otoritesinden bu projelerimiz için sınırlı da olsa kaynak desteği bekliyoruz. Kaynak bulur ve projelerimizi uygulayabilirsek hazır giyim sektöründe halen 40 milyar dolar olan üretim değerini iki yılda yüzde 20 arttırarak 50 milyar dolara çıkarabiliriz. Sektör olarak bizim üretimimizin artması daha fazla istihdam, daha fazla ihracat ve daha fazla döviz anlamına geliyor. Özetle söylemem gerekirse ülkemizin işsizlik sorununu da döviz ihtiyacını da biz büyük ölçüde çözebiliriz."

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam