Anasayfa Haberler TİM “İhracat 2019 Raporu”nu açıkladı
TİM “İhracat 2019 Raporu”nu açıkladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) , ihracatçılar için ilk kez yeni vizyon ve yol haritası niteliğinde “İhracat 2019 Raporu” nu açıkladı. TİM’in bu yıl ilan ettiği “İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik” yılı kapsamında hazırladığı raporda, ihracatçıya geniş kapsamlı ve katma değer yaratmaya yönelik bir eylem planı ve ihracatçının yol haritası niteliğindeki ‘5G Yol Haritası’nı bir araya getirdi.

TİM Başkanı İsmail Gülle,“Göreve geldiğimiz günden bu yana ihracatçıya katma değer yaratacak projeler konusunda yoğun bir şekilde çalışıyoruz. 2019 yılı için ilan ettiğimiz “İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik”teması kapsamında; çok boyutlu ve geniş kapsamlı bir eylem planı hazırladık. İhracatta İlk Adım Seferberliği, TİM Kadın Konseyi’nin yürüteceği İhracatta Sıfır Atık Seferberliği, İhracat Oyun Yazılımı gibi projelerimizde bu kapsamda hayata geçirildi.Bu yıl ilkini açıkladığımız İhracat 2019 Raporu ise her yıl düzenli olarak açıklanacak ve ihracatçıya o yılın yol haritasını belirleyecek. Bu rapor tüm çalışmalarımızı tek bir kaynakta toplayan, hem dünyadaki trendlere ışık tutan, hem ihracatımızın durumunu analiz eden, hem de hedef ürün ve hedef pazarlarımızı tespit eden çok kıymetli bir çalışma.Eylem planımız da 5G yol haritamız rotasında ilerleyecek. 5G yol haritamızda; Güçlü Türkiye, Güçlü Ekonomi, Güçlü İhracat, Güçlü İnsan Kaynağı, Güçlü Altyapı ve İhracat Ekosistemi başlıkları yer alıyor. Raporun amacı, ihracatta kırmayı hedeflediğimiz rekorların da ötesinde, dış ticaret fazlası veren Türkiye’dir” dedi.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yeni döneminde bir ilke imza atarak ihracatçılar için vizyon ve yol haritası niteliğinde “İhracat 2019 Raporu”nu hazırladı. 5 bölümden oluşan raporda; TİM’in “İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik” yılı olarak ilan ettiği 2019’da hayata geçireceği İhracatta İlk Adım Seferberliği, Kadın Konseyi’nin yürüteceği İhracatta Sıfır Atık Seferberliği, İhracat Oyun Yazılımı gibi projelerinden oluşan eylem planı ile 5G (Güçlü Türkiye, Güçlü Ekonomi, Güçlü İhracat, Güçlü İnsan Kaynağı, Güçlü Altyapı ve İhracat Ekosistemleri) yol haritasına yer verildi.

2019’da öncelikli hedeflerinin Yeni Ekonomi Programı’ndaki öngörülen 182 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak olduğunu söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle, “2019 yılında ihracatta yeni proje ve stratejiler üzerine yoğunlaşacağız. TİM Kadın Konseyi’nin yürüteceği İhracatta Sıfır Atık Projesi, 5G Yeni Vizyon, İhracatta İlk Adım Seferberliği, transit ticaret ve mikro ihracatın kayıt altına alınması, rekabetçi hizmet ihracatı, ihracat yapan firma sayısındaki artışın sürdürülmesi ile teknoloji, inovasyon, Ar-Ge, markalaşma stratejimizin güçlendirilerek “İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik” temel rotamız olacak. Ayrıca, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın da sıklıkla dile getirdiği, ihracatta dijitalleşme, blokzincir teknolojisinin dış ticarete uyarlanması, e-ticaretin geliştirilmesi gibi başlıklar da bu yıl gündemimizden düşmeyecek konular arasında yer alacak.Bugün açıkladığımız rapor, tüm çalışmalarımızı tek bir kaynakta toplayan, hem dünyadaki trendlere ışık tutan, hem ihracatımızın durumunu analiz eden, hem de hedef ürün ve hedef pazarlarımızı tespit eden çok kıymetli bir çalışma. Çok açık olarak ifade etmek isterim ki, raporun amacı, ihracatta kırmayı hedeflediğimiz rekorların da ötesi, en büyük gayemiz, “Dış Ticaret Fazlası Veren Bir Türkiye”dir. Buna da daha çok ihracat, daha nitelikli ihracat ve daha yenilikçi ürünler ile ulaşabiliriz. Raporun ihracat camiamıza yeni ufuklar kazandırmasını temenni ederim” dedi.

TİM’in 5G’sinde yer alan başlıklar ise şöyle:

  • Güçlü Türkiye
  • Güçlü Ekonomi
  • Güçlü İhracat
  • Güçlü İnsan Kaynağı

İkili ve Çok Taraflı Ticaret İlişkilerinin Güçlendirilmesi

Türk İhraç Ürünlerinin Dünyadaki Algısını Güçlendirmeye Yönelik Çalışmalar

Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye

Büyüme, İstihdam ve Ekonomiye İhracatın Katkısının Artırılması

Yüksek Katma Değerli Mal İhracatı

Rekabetçi Hizmet İhracatı

Mevcut Pazarlarda Pay Artışı ve Yeni Pazarlara Giriş

İhracatta Finansman İmkanlarının Güçlendirilmesi

İnovaTİM Liselerde Yapay Zeka Eğitimleri

İhracatta Mentorluk Programı

İhracatın Eksper Kurumu TİM ve Birliklerin Algısını Güçlendirmeye Yönelik Çalışmalar

Güçlü Altyapı ve İhracat Ekosistemi

Alo TİM (Alo İhracat)

Serbest Bölgelerin İhracatı

E-İhracat Platformu

Dolaşım ve Menşe İspat Belgeleri Elektronik Onay

İhracatta Dijitalleşme

TİM ve İhracatçı Birlikleri Kurumsal Dijital Dönüşüm Projesi

İhracatta Blokzincir Teknolojisi Uygulamaları

TİM Mobil Uygulama ve Dijitalleşme

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam