Anasayfa Haberler Çiftçiler GES ile elektrik maliyetini düşürdü
Çiftçiler GES ile elektrik maliyetini düşürdü
Çarşamba, 03 Temmuz 2019 06:31

Afyonkarahisar'da Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteğiyle bir sulama kooperatifi tarafından kurulan 1 megavatlık güneş enerjisi santrali sayesinde çiftçiler, yüksek elektrik bedeli ödemekten kurtuldu.

Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesine bağlı Yeşilçiftlik beldesinde TKDK desteğiyle kurulan 1 megavatlık güneş enerjisi santrali (GES) sayesinde, çiftçiler yüksek elektrik bedelleri ödemekten kurtuldu.

TKDK Afyonkarahisar İl Koordinatörü Zülgari Özdemir, kısa süre önce Yeşilçiftlik Sulama Kooperatifi ile 1 megavat kapasiteli güneş enerjisi santrali yapımı için hibe sözleşmesi imzaladıklarını belirtti.
Sözleşmeden sonra işletmeye 1 milyon 200 bin liralık hibe sağlandığını dile getiren Özdemir, kooperatifin de kısa sürede güneş enerji santralini kurup faaliyete geçirdiğini söyledi.

"Güneş olduğu sürece para kazanıyorlar"

Yaklaşık 900 üyeli sulama kooperatifine güneş enerji santrali kazandırdıkları için gururlu olduklarını ifade eden Özdemir, "İnşallah bundan sonra üreticilerimiz, çiftçilerimiz yüksek elektrik bedelleri ödemek zorunda kalmayacaklar" dedi.
Özdemir, kooperatifin ihtiyacından fazla enerjiyi satabileceğini vurgulayarak, "Güneş olduğu sürece enerji üretip para kazanıyorlar" diye konuştu.
Sulama Kooperatifi Başkanı Mahmut Bahar da tesisin kooperatife büyük kazanç sağlayacağına inandığını söyledi.(dünya)

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam