Anasayfa Haberler 'Konut sektörü faiz indirimiyle büyük bir fırsat ve ivme bekliyor'
'Konut sektörü faiz indirimiyle büyük bir fırsat ve ivme bekliyor'

KonutDer Başkanı Altan Elmas, "Konut sektörümüz bu indirimle büyük bir fırsat ve ivme bekliyor" dedi.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KonutDer) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, "Konut sektörümüz bu indirimle büyük bir fırsat ve ivme bekliyor."
Elmas, yaptığı yazılı açıklamada, konut kredilerinin düşürülmesinin sektör için büyük bir adım olduğunu kaydetti.
Konut kredilerinde 1,20-1,30 seviyelerinde kademeli bir faiz indirimi beklediklerini vurgulayan Elmas, faizlerin yüzde 0,99’a çekilmiş olmasının hem konut piyasası hem de Türkiye piyasası için büyük bir sürpriz olduğunu dile getirdi.
Vadenin 180 aya çıkarılmasının ise dinamiklerin farklı bir zemine taşınması anlamına geldiğine işaret eden Elmas, şu ifadeleri kullandı:
"Bilindiği üzere, son bir buçuk iki yıldır ciddi anlamda yavaşlayan bir konut sektörü ve satışları söz konusu. Maliyet artışlarının yansıtılamadığı fiyat tablosu var ortada. Dolayısıyla bu çok büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. 0,99 mevduat faizinin yüzde 17-18 olduğu günlerde konut kredisinin yüzde 12’yle hem de 15 yıl gibi vadeye çıkarılması konut sektörümüze önemli bir katkıdır. Sektör bu teşvikle mutlaka harekete geçecektir. Bunun öncü göstergesini mart ayında görmüştük. Ziraat Bankası tarafından bir aylık yapılan uygulamayla 1,28’e çekilmişti. 1,28’de bile bir ivme yaşamıştı konut sektörü. Özellikle uygun fiyatlı, ucuz konutlarla iyi bir ivme göstermişti ama 0,98-99 tabi çok daha büyük bir rakam ve Türk halkının da matematiğini bildiği bir rakam, alıştığı bir rakam. 120 ayda çok rahat son 8-10 yıldır bir şekilde çalışan bir sistem haline gelmişti."

Elmas, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Biz konut satışlarından büyük bir hareketlilik bekliyoruz. Çünkü son 1 buçuk yıldır ertelenen bir talep vardı. Talep ortadan kalkmadı ama vatandaşlarımız alımlarını ertelediler. Zaten yüzde 2 faizle almalarının da bir mantığı yoktu. Şu anda büyük bir fırsat doğdu. 180 ay da bence çok önemli. Burayı da vurgulamamız lazım. Sadece 0,99 değil, 180 ayda 500 bin lira ve altında yani; 300 bin lira, 250 bin lira, 350 bin lira gibi kredi kullanabilecek olan vatandaşlarımız için çok büyük bir fırsat. Orada da neredeyse kira öder gibi bir taksite düşürüyor konut bedellerini."

Bankaların yaptığı açıklamalar içerisinde, bu rakamların anlaşmalı konut firmalarının anlaşması dahilinde daha da aşağı düşürülebileceği belirtildiğini belirterek, "Yani bizler, Konutder üyeleri olarak, bankalarımızla anlaşarak rakamları daha aşağı çekebiliriz. 0,80’e kadar çekilebilir, sektörümüz bunu yapabilir. O zaman 180 ay çok daha cazip bir ürün haline gelecektir. Ayrıca bunu önümüzdeki dönemde kampanyalaştırabiliriz sektör olarak. Konut sektörümüz bu indirimle büyük bir fırsat ve ivme bekliyor."

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam