Anasayfa Haberler Türkiye'den Çin'e ilk ihracat treni yola çıkıyor
Türkiye'den Çin'e ilk ihracat treni yola çıkıyor

Türkiye'den Çin'e ihraç eşyaları taşıyacak ilk tren, 4 Aralık günü İstanbul'dan yola çıkacak. Gürcistan-Azerbaycan-Hazar Denizi Geçişi-Kazakistan ve Çin'in Xi'an şehrinde yolculuğu son bulacak tren, toplamda 42 konteyner içinde beyaz eşya (buzdolabı) taşıyacak.

Türkiye'den Çin'e ihraç eşyaları taşıyacak ilk tren, 4 Aralık Cuma günü saat 14.00'te İstanbul'dan yola çıkacak. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ'den yapılan açıklamaya göre, ilki Kasım 2019'da Çin'den Avrupa'ya ulaşan transit trenin yanı sıra Çin ile Türkiye ve Avrupa hattında başarıyla toplam 10 blok tren işletildi.
Bu kez Türkiye'den Çin'e ihraç yükü taşıyan ilk tren, 4 Aralık'ta İstanbul'dan hareket edecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, saat 14.00'te Marmaray'dan geçmesi planlanan treni Kazlıçeşme İstasyonu'nda uğurlayacak.
İhraç treni Türkiye-Çin parkurunda uzun bir güzergah izleyecek. Türkiye içinde İstanbul (Marmaray)-Köseköy-Ankara-Sivas-Kars hattını izleyecek tren, Ahılkelek İstasyonu'ndan yurt dışına çıkış yapacak. Yurt dışı parkurunda ise sırasıyla Gürcistan-Azerbaycan-Hazar Denizi Geçişi-Kazakistan ve Çin'in Xi'an şehrinde yolculuğu son bulacak tren, toplamda 42 konteyner içinde beyaz eşya (buzdolabı) taşıyacak.
TCDD Taşımacılık A.Ş. ve resmi "forwarder firması" olan Pasifik Eurasia iş birliğiyle ilerletilecek tren, toplamda 8 bin 693 kilometre yol kat edecek, 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek yükünü Çin'e 12 günde ulaştıracak.(dünya)

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam