Anasayfa Haberler Bakan Varank: "Çinli ve Uzakdoğulu dev akıllı telefon markaları Türkiye'de üretilecek"
Bakan Varank: "Çinli ve Uzakdoğulu dev akıllı telefon markaları Türkiye'de üretilecek"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çinli ve Uzakdoğulu dev akıllı telefon üreticilerinin Türkiye'de üretim yapacağını açıkladı.

"Çin ve Uzakdoğu'dan Türkiye'de akıllı telefon üretmek isteyen firmalar var"

Bakan Varank, son dönemde akıllı telefon pazarının global oyuncularının Türkiye'ye ilgisinin bulunduğunu belirterek, şunları belirtti:
"Türkiye'de yatırım yapmayı düşünüyorlar. Dün Çinli bir firmamız ilan etti. Türkiye'ye bir üretim tesisi kuracaklar. Bununla ilgili uzunca bir süredir görüşüyorduk. Yatırımı nerede yapacağına dair planlar hazır. Bu yıl (2021) içerisinde yatırımlarını yapıp Türkiye'de akıllı telefon üretmek istiyorlar. Bunun gibi başka firmalarla görüşmelerimiz sürüyor. Yine Çin'den, Uzakdoğu'dan başka firmalar da var. Bunların yanında yerli üreticilerin de bu alanda ilgisi arttı. Yerli firmalarımız da bize başvurup, teşvik belgesini alıp üretim yapmak istiyorlar."
Bakan Varank, bu alanda Türkiye'de gelecek döneme ilişkin önemli bir kapasite oluşacağının altını çizdi.

"İlk telefon şubatta üretilmiş olur"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'de üretim yapacak firmalara, "Evet gelin üretimi burada yapın ancak mutlaka aklınızın bir köşesinde ihracat olsun, yerli tedarikçileri oyunun içerisine katmak, yerli katma değeri artırmak olsun. Evet Türkiye'de üretin, ihracat yapın ama aynı zamanda bu kabiliyetler Türk tedarikçilere geçsin. Beraber kazanalım" dediklerini belirtti.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam