Anasayfa Haberler Asgari ücretli vergide zenginleri solladı
Asgari ücretli vergide zenginleri solladı
Pazartesi, 07 Mayıs 2012 07:55

Vergi Rekortmeni 100 Türk'ün ödediği yıllık gelir vergisi oranı yüzde 5.7 olurken, asgari ücretlide bu oran yüzde 15.

 

'En Zengin 100 Türk'ün serveti ile 'Vergi Rekortmeni 100 Türk'ün ödediği yıllık gelir vergisi rakamları kıyaslandığında asgari ücretli, ödediği vergiyle zenginlere fark atıyor.
İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın (İSMMMO) açıklanan  gelir vergisi rekortmenleri istatistikleri üzerinden yaptığı tespitlere göre, geçen yıl 'En Zengin 100 Türk'ün toplam serveti 92 milyar 351 milyon lirayı  bulurken, 'Vergi Rekortmeni 100 Türk'ün ödediği yıllık vergi 530.5 milyon lira  olarak gerçekleşti. En zengin 100 Türk'ün ödediği gelir vergisinin oranı servetleriyle karşılaştırıldığında yüzde 5.7'lik bir oran ortaya çıkarırken, asgari ücretten alınan gelir vergisi oranı yüzde 15 ile bu oranın yaklaşık üç kat  üzerinde gerçekleşti.

 

100 zenginin kazancı 3.2 milyon asgari ücretliye eşit

İSMMMO'nun analizinde; Maliye'nin açıkladığı Türkiye genelinde en yüksek  beyanda bulunan 100 mükellef listesinin kendi içindeki analitiğine göre 'elde  edilen kazançları', asgari ücretlilerin kazancıyla karşılaştırıldı. 2011 yılı  vergilendirme dönemi içinde Maliye'nin bütün mükellefler ortalama tahakkuk  verilerine göre, '100 Vergi Rekortmeni' yıllık 2 milyar 40 milyon lira kazanç  elde ederken, aynı kazancı yaklaşık 3 milyon 215 bin asgari ücretli ancak elde  edebiliyor. Diğer bir ifadeyle 32 bin 150 asgari ücretlinin yılda kazandığı  geliri bir zengin tek başına elde edebiliyor.

Zenginlerin çoğu vergi rekortmenleri listesinde yok

İSMMMO'nun incelemesinde, her yıl açıklanan 'En Zengin 100 Türk'ten çok  sayıda ismin Maliye'nin açıkladığı vergi rekortmenleri listesinde bulunmayışına  da dikkat çekildi.
Vergi istatistiklerini değerlendiren İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, Türkiye'de vergi geliri politikasının büyük oranda adaletsiz vergi olarak  tanımlanan 'dolaylı vergiler' üzerine kurulduğunu anımsatarak, vergideki  adaletsiz dağılımın Türkiye'nin kronik sorunu olduğunu belirtti. Arıkan, Türkiye'de büyük zengin ve patronların yüksek vergi ödemekten şikayetçi  olduklarını dile getirdiklerini, oysa dar gelirlilerin kazançlarının tümünü  tükettikleri için tamamen vergilendirildiğini vurguladı.

Varlıklı sınıflara ait şirket ve banka gibi işletmelerin, kurumlar  vergisi olarak toplam vergide yüzde 10 payları olduğunu bunun da büyük bir  haksızlık olduğunu söyleyen İSMMMO Başkanı Arıkan "Varlıklıların gelir  vergisindeki katkısı da toplamın içinde devede kulak kalıyor" dedi.
Arıkan, dünyada gelişmiş ülkelerde vergi adaletinin temel unsurunu  oluşturan 'az kazanandan az, çok kazanandan çok' ilkesini Türkiye'nin de hayata  geçirmesi gerektiğini belirterek, "Vergi tabanının genişletilmesi, düşük gelir gruplarına vergi muafiyeti sağlanması ve dolaylı vergilerin bütçe payının  geriletilmesi vergi politikasının temel karakterini oluşturmalı" şeklinde  konuştu.

Usiad.net

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam