Anasayfa Haberler Reel kesim güven endeksi Eylül'de geriledi
Reel kesim güven endeksi Eylül'de geriledi

TCMB verilerine göre reel kesim güven endeksi Eylül’de bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak 113,4 seviyesinde gerçekleşti. İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı ise, bir önceki aya göre 1,0 puan artarak yüzde 78,1’e yükseldi.

Eylül ayında reel kesin güven endeksi bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak 113,4 oldu.
Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, mevcut toplam sipariş miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, genel gidişat, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim hacmi ve gelecek üç aydaki toplam istihdama ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.
Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya göre zayıfladı. İç piyasa ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir ise bir önceki aya göre güçlendi.
Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin zayıflayarak devam ettiği, mevcut mamul mal stokları seviyesinin bir önceki ayda mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise zayıfladığı gözlendi.
Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 1,1 puan artarak 113,3 seviyesinde gerçekleşti.
İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO) ise bir önceki aya göre 1,0 puan artarak yüzde 78,1 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 1,0 puan artarak yüzde 77,8 oldu.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam