Anasayfa Haberler Enerji verimliliğine 4.8 milyar dolar yatırım
Enerji verimliliğine 4.8 milyar dolar yatırım

Türkiye'de enerji verimliliği alanında 2017-2020 arasında çeşitli sektörlerdeki projelere toplamda 4 milyar 783 milyon dolar yatırım yapıldığı belirtildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, son yıllarda sanayi-teknoloji, bina ve hizmetler, enerji, ulaştırma ve tarım sektörlerinde enerji verimliliği alanında önemli projeler geliştirildi.
Sanayi ve teknoloji sektöründe Verimlilik Artırıcı Proje Destek Programı kapsamında 2009-2020 yıllarında 339 projeye 46,4 milyon lira destek verildi. Bu destek sayesinde gerçekleşen enerji tasarrufu, yıllık 75 bin ton eşdeğer petrol olarak hesaplanırken, bunun parasal karşılığı ise yıllık 135 milyon lira olarak kayıtlara geçti.
Enerji Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2017-2023 yıllarını kapsayan Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda, ulusal enerji verimliliği finansman mekanizması önerisinin geliştirilmesi, mevcut binalarda ısı yalıtımına yönelik etki analizi ve destek mekanizma önerisinin geliştirilmesi, havalimanlarında ve limanlarda yenilenebilir enerji sistemlerinin tesisine yönelik teknik ve ekonomik potansiyel tespiti, tip projeler için ekonomik fizibilite çalışması yapılması, evsel katı atıktan türetilmiş yakıtların çimento tesislerinde kullanımı ve sanayi atık ısılarının değerlendirilmesi alanlarında 5 adet teknik çalışma grubu oluşturuldu.
Türkiye'de 2020'de enerji verimliliğine toplam 635 milyon dolar yatırım yapıldı ve bunun sonucunda elde edilen enerji tasarruf miktarı 3,2 milyon ton eşdeğeri petrol oldu.
Enerji verimliliği alanında 2017-2020 arasında ise çeşitli sektörlerdeki projelere toplam 4 milyar 783 milyon dolar yatırım yapıldı.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam