Anasayfa Haberler Standard and Poor's'dan çok kritik Türkiye uyarısı!
Standard and Poor's'dan çok kritik Türkiye uyarısı!
Cuma, 03 Nisan 2015 09:11

Standard and Poor's'dan çok kritik Türkiye uyarısı: FED'in faiz oranı artışı en çok Türkiye ve Güney Afrika'yı etkiler.Standard and Poor's: FED'in faiz oranı artışı en çok Türkiye ve Güney Afrika'yı etkiler.

Standard and Poor’s derecelendirme kuruluşu, Fed’in belirleyeceği faiz oranları artmaya başladığında yenilenmiş bir stresin görülme riski bulunduğunu belirterek, “Bu, özellikle büyümeleri önemli ölçüde dış finansmana bağlı Türkiye ya da Güney Afrika gibi ülkeleri etkiler” dedi.
Standard and Poor’s’un “Ucuz Petrol ve ABD’nin Parasal Genişlemesi Avro Bölgesinde Toparlanmayı Destekliyor” başlıklı araştırmasında yükselen piyasaların bir kavşakta bulundukları belirtildi.
Küresel büyümenin 2012’deki Avro bölgesi ülke borç krizi sona erdikten bu yana ivme kazandığına değinen S&P, hızlanmanın önce ABD, Kanada, İngiltere, İskandinavya ve İsviçre gibi gelişmiş piyasalarda başladığını bildirdi, yükselen piyasalardaki büyümenin ise zayıfladığını kaydetti.
Yeniden dengelenmenin bu yıl da süreceği tahmininde bulunan S&P, “Ülkeye bağlı olmak şartıyla yükselen piyasalardaki mevcut yavaş büyüme, ya petrol ihraç eden ülkelerde (Rusya ve Körfez İşbirliği Konseyi) olduğu gibi dönemsel, ya da Çin’de olduğu gibi yapısal. Ayrıca Fed’in tahvil alımlarını geri çekeceği açıklamasından sonra 2013’ün ‘taper tantrumu’nun (ABD tahvil alımlarının azaltılmasının yolaçtığı etkiler) asıl kurbanları yükselen piyasalardı ve Fed faiz oranları artmaya başladığında yenilenmiş bir stresin görülme riski var. Bu, özellikle büyümeleri önemli ölçüde dış finansmana bağlı Türkiye ya da Güney Afrika gibi ülkeleri etkiler” dedi.

 

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam