Anasayfa Haberler Fitch Global Büyüme Tahminini Düşürdü
Fitch Global Büyüme Tahminini Düşürdü

Fitch, büyüme tahminlerini çok sayıda ekonomi için aşağı yönlü revize ederken, global büyüme tahminini düşürdü.

Fitch, son Global Ekonomik Görünüm raporunda büyüme tahminlerini çok sayıda ekonomi için aşağı yönlü revize etti. En büyük revizyonlarının Brezilya, Rusya ve Güney Afrika gibi emtia üreticisi gelişmekte olan ekonomilerin büyüme tahminlerinde yapan Fitch, revizyonlar olsa da global ekonomi için büyüme görünümünün resesyon seviyesinin kayda değer şekilde üzerinde olmaya devam ettiğinin vurguladı.

Fitch Baş Ekonomisti Brian Coulton, “Çin’de yatırımlarda yavaşlama ve büyük emtia üreticisi ülkelerde harcamalarda büyük düşüş devam ediyor” değerlendirmesini yaptı.

G20 ülkeleri temel alınarak hazırlanan Fitch 20′de yer ayan ekonomiler için 2016 yılı GSYH büyüme tahminini Aralık ayında açıkladığı yüzde 2,1′den 1,7′ye indiren Fitch, gelişmekte olan piyasalar için büyüme tahminini de yüzde 4,4′ten 4,0′a çekti.

Raporunda gelişmekte olan piyasalar içindeki heterojenliğe de işaret eden Fitch, Türkiye, Polonya, Hindistan ve Güney Kore gibi büyük emtia ithalatçısı ülkelerin emtia fiyatlarında düşüşün yarattığı reel gelir artışından fayda sağlandıklarını da vurguladı. Fitch, Çin’in ise karşı karşıya olduğu kayda değer zorluklara rağmen, 2016′da sert bir inişten kaçınmak için yeterli politika kaldırıcına ve yeterince çeşitlendirilmiş bir ekonomiye sahip olduğunu da belirtti.

Fitch raporunda 2016 yılı için global ekonomik büyüme tahminini yüzde 2,9′dan 2,5′e çekti. 2015 yılında da büyüme yüzde 2,5 olmuştu.

 

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam