Anasayfa USİAD Bildiren
USİAD Bildiren 102. Sayı Yayınlandı

"TÜRK EKONOMİSİNİN GELECEĞİ"
usiad.net/dergi/102.Sayi/

 
USİAD Bildiren 101. Sayısı Yayımlandı

USİAD Bildiren 101. Sayısı Yayımlandı...
http://usiad.net/dergi/101.Sayi/

 

 
USİAD Bildiren 100. Sayı Yayımlandı

USİAD Bildiren 100. Sayı YayımlandıDergiyi okumak için tıklayınız

 
Nazmi Kal ile “Atatürk’ün Diktiği Ağaçlar” ve Yerli Malı üzerine...

“YERLİ MALI MİLLET MALI, HERKES ONU KULLANMALI!”

TRT’de yıllarca program yapımcısı ve sunuculuk yapan ve Cumhuriyet tarihinin nasıl kısa sürede yüksek kalkınma hızını yakaladığını “Atatürk’ün Diktiği Ağaçlar” kitabında ayrıntılı bir biçimde anlatan Nazmi Kal’a konuk olduk. Kal, Yerli Malı Haftası’na ilişkin sorularımızı yanıtladı. 
‘Osmanlı’dan bir gram altın almadan üstelik Osmanlı’nın borçlarını ödemek zorunda kalan genç Cumhuriyet 15 yılda memleketi fabrikalarla donattı’ diyen Nazmi Kal, “Bu fabrikalar arasında maden işletmeleri, kağıt fabrikası, şeker fabrikaları, Konya, Kayseri, Nazilli bez fabrikaları, Keçiborlu kükürt fabrikası, Merinos fabrikası ve daha birçok fabrika var. Cumhuriyet tarihinin nasıl kısa sürede yüksek kalkınma hızını yakaladı” dedi.
İşte, o söyleşi:

Devamını oku...
 
USİAD Bildiren 98. sayısı yayımlandı

"YERLİ MALI MİLLET MALI,
HERKES ONU KULLANMALI!"
usiad.net/dergi/98.Sayi/

 
USİAD Bildiren 97. Sayı Yayınlandı

"2016'NIN SON ÇEYREĞİNE GİRERKEN DÜNYA ve TÜRKİYE EKONOMİSİ"
USİAD Bildiren 97. Sayı Yayınlandı
dergi.usiad.net/97.Sayi/

 
USİAD Bildiren 96. Sayı Yayınlandı

Türkiye'yi Ekonomide Bekleyen Beş Ağır FaturaDergiyi okumak için tıklayınız

usiad.net/dergi/96.Sayi/

 
USİAD Bildiren 95. Sayı Yayımlandı

"Uluslararası Raporlara Yansıyan Üç Önemli Sıkıntı: 
Cari Açık, Reel Sektörün Borçluluk Oranı ve Yüksek Enflasyon”
usiad.org.tr/dergi/95.Sayi/

 
Nazım Güvenç yazdı: Küresel Büyük Kriz’de “İkinci Perde” Eşiğinde

Ekonomi ve Finans’ın küresel düzeyde hâl ve gidiş’ine yukarıdan topluca baktığımızda, şunu söyleyebilecek noktadayız: 2008’de patlak vermiş Büyük Kriz’de sona erişin, her şeyin ufak ufak da olsa yeniden yoluna girişin değil, tam tersine “İkinci Perde”nin eşiğindeyiz. Nitekim “kriz kâhini” olarak ün yapmış ekonomistlerden ABD’li ekonomist Nouriel Roubini daha 2015 Haziranında ilk alarmı vermişti.

Başta ABD Merkez Bankası (FED) olmak üzere önde gelen Merkez Bankaları, boylu boyunca krize batmış, büyümesi kesilmiş, hattâ yer yer küçülmüş ülke ekonomilerini “daralma”dan [resesyondan] çıkartmak üzere çare olarak bula bula yine “faiz politikası”na sarılmış bulunuyorlar. Yürürlükteki faiz politikası: bu kez, “paradan para kazanmayı” teşvik değil, tam tersine bunu caydırmayı amaçlıyor. Çünkü bu kez hedef bankalarda kuluçkaya yatan ve faizle tavuk gibi oturduk yerde para yumurtlamayı öngören parasal yatırımların artık harekete geçmesini ve sanayide yahut hizmet sektöründe yatırımlara dönmesini yâni reel ekonomide kredi olarak devreye girmesini sağlamak. Bu politikayı Rubini, çok haklı olarak, piyasalara bol miktarda likidite enjekte etmek olarak niteliyor ve bunun, aslında, bir çözüm değil piyasaya “zaman ayarlı bir bomba” yerleştirmek olduğuna dikkati çekiyor.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam