Anasayfa Haberler
Ekonomik güven endeksi azaldı

Ekonomik güven endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre % 3,4 oranında azalarak 101,4 değerinden 97,9 değerine düştü.

Devamını oku...
 
Bursa Endüstri Zirvesi 30 Kasım - 3 Aralık'ta

Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MIB) iş birliğiyle bu yıl 30 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek Bursa Endüstri Zirvesi için geri sayım tüm hızıyla devam ediyor.

Devamını oku...
 
AB’den vizesiz seyahat açıklaması: Türkiye ile son düzlüğe girdik

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos, Türkiye ile vizesiz seyahatte son düzlüğe girildiğini açıkladı.

Devamını oku...
 
TZOB: Çiftçi, borçların ertelenmesini bekliyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Kredi borcunu ödeyemeyen çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesine ilişkin kararname Bakanlar Kurulu´nda beklememeli, bir an evvel çıkmalıdır" dedi.

Devamını oku...
 
Tarıma dayalı OSB'lerin kurulması için şartlar belirlendi

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri kurulması için yapılan başvuruları değerlendirmek, bu bölgelerin yer seçimi, kuruluşu, imar planı onayı, faaliyeti, işleyişi ve denetimine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Devamını oku...
 
Yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyeti başlıyor

Ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olanlar ile yol kenarı otopark hizmeti verenlerin haricindeki mükelleflerin 2014 satışları veya gayri safi iş hasılatı 150 bin liradan az olanlar için yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyeti başlıyor.

Devamını oku...
 
Mahfi Eğilmez: TL'nin Değer Kaybı ve Bir Öneri

TL'nin Değer Kaybı Önemli mi?
TL, son birkaç gün içinde hızlı bir değer kaybıyla karşılaşınca piyasalarda ciddi bir telaş ve karamsarlık dalgası oluştu. Bu telaş ve karamsarlık haksız değildi. Çünkü TL’nin dış değeri ya da döviz kurları denildiğinde Türkiye ekonomisinin iki sıkıntısı gündeme geliyor: (1) Bugünden başlayarak önümüzdeki bir yıl içinde bulmamız gereken döviz tutarı 210 milyar dolar (170’i vadesi gelecek olan borçlar, krediler, döviz mevduatları vb, 40 milyarı da muhtemel cari açık miktarı.) (2) Türkiye’nin uluslararası net yatırım pozisyonu açığı (döviz açığı) 440 milyar dolar. Bu iki göstergenin büyüklüğü “TL dış değer kaybına uğruyor, ihracatımız artacak, ithalatımız düşecek” gibi klasik söylemleri anlamsız kılıyor. TL’nin her kuruş değer kaybı dış borçları, açık pozisyonlarını, finansman imkânlarını bozarak dengeleri alt üst ediyor.

Devamını oku...
 
Hayvan yemlerinde gümrük vergisi oranları yeniden belirlendi

Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre; yağlı tohumlar, tıpta kullanılan bitkiler, saman ve kaba yemi de kapsayan ürünlerle hayvan yemlerinde gümrük vergisi oranları yeniden belirlendi.

Devamını oku...
 
Tüketici güven endeksi azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı Kasım ayı Tüketici Güven Endeksi verilerini açıkladı. Tüketici güven endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3,2 azalışla 65,2 oldu. Bu rakamlarla yılın en düşük değerini aldı.

Devamını oku...
 
Yerli kömüre teşvik uygulanacak

Ekonominin yumuşak karnı olan cari açığın büyük bölümü enerji ithalatından kaynaklanırken, iktidar enerjinin yerli üretimine önem veriyor. Türkiye’nin cari açığı Eylül’de 4.53 milyar dolar ile beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş, 12 aylık cari işlemler açığı da 39.27 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam