Anasayfa Basında USİAD Basın Açıklamaları
Terörü lanetliyoruz

Gaziantep'te gerçekleştirilen ve 51 yurttaşımızın hayatını kaybettiği terör saldırısını kınıyoruz.
Milletimize ve yakınlarını kaybeden yurttaşlarımıza başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz.
Terörü lanetliyoruz.
USİAD

 
Temmuzda faiz dışı fazla 4,3 milyar TL

Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal, Temmuz ayında faiz dışı fazlanın 4,3 milyar TL olarak gerçekleştiğini belirtti.

Devamını oku...
 
Türkiye Cumhuriyeti'nin tapusu Lozan Barış Antlaşması'nın 93'üncü yıldönümünü kutluyoruz
Pazar, 24 Temmuz 2016 11:31Lozan Antlaşması, Türk milleti aleyhine asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması'yla tamamlandığı zannedilmiş büyük bir suikastin yıkılışını ifade eden bir vesikadır. Gazi Mustafa Kemâl Atatürk (1927-NUTUK)

Lozan bir siyasal bağımsızlık belgesidir. Türkiye’nin bağımsız bir devlet olarak tanınmasını sağlayan ve bunu uluslararası alanda tescil eden belgedir. Lozan Antlaşması'ndan üç ay sonra da Cumhuriyet ilan edilmiştir.

Lozan bir ekonomik bağımsızlık belgesidir. Lozan’da kapitülasyonların kaldırılması kararı alınmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tapusu ve yapı harcı niteliğindeki Lozan Barış Antlaşmas'ının 93'üncü yıldönümünü kutluyor,
Lozan’ın mimarlarını, başta Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’yü saygı ile anıyoruz.

USİAD

 
1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramımız Kutlu OlsunOsmanlı Devleti’nin kapitülâsyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı imtiyazlar, 1923’de Lozan Barış Antlaşması’yla ortadan kaldırılmıştır. 20 Nisan 1926 tarihinde kabul edilen Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girmiştir.
Böylece; akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verilmiştir. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edilmiştir.
Özetle, eskiden yabancıların elinde olan bu faaliyetlerin sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarınca yapılabilmesi sağlanmıştır.

Kabotaj Yasası ile amaçlanan Türk denizciliğinin gelişmesidir. Üç yanı denizlerle çevrili ve 8 bin kilometreyi aşkın sahil şeridi bulunan ülkemizde deniz taşımacılığını geliştirmemiz gerekmektedir.
Kaybetmiş olduğumuz haklarımızın uzun ve zorlu mücadelelerden sonra tekrar kazanmamızın 90. yılını kutluyoruz. 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile denizciliğimiz yabancı esaretinden kurtulmuş ve egemenliğine kavuşmuştur.
Karasularımızda da egemenlik ve bağımsızlık hakkını kazanarak denizciliğimizi milli bir ülkü olarak gören Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyoruz...
USİAD

 
ANKARA'DAKİ HAİN TERÖR SALDIRISINI LANETLİYORUZ!
Perşembe, 18 Şubat 2016 12:04Türk Silahlı Kuvvetleri’nin servis araçlarına düzenlenen bombalı saldırı sonucunda çok sayıda vatandaşımız öldürülmüş ve yaralanmıştır.
Ankara’nın kalbinde yapılan bu hain saldırı hepimizi derinden üzmüştür. Milletimizin ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin acısını paylaşıyor, hain terör saldırını lanetliyoruz!
USİAD

 
Kemal Özden kabri başında anılıyor!
Salı, 15 Nisan 2014 14:11

Derneğimizin Kurucusu ve Onursal Genel Başkanı, CHP eski PM Üyesi, ADD Şişli Şubesi Kurucu Başkanı merhum Kemal ÖZDEN vefatının 8. yılında Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında anıyoruz.

Devamını oku...
 
Basında USİAD
Cuma, 13 Aralık 2013 07:53

Dernek Başkanımız Birol Başaran'ın "Yerli Malı Haftası"na dair yaptığı açıklama 13 Aralık 2013 tarihli Aydınlık gazetesinde.

www.usiad.org.tr

 
Daha çok samana ihtiyaç var
Perşembe, 31 Ocak 2013 20:10

Son 'saman ithalatı' haberi İzmir'den geldi. Gemilerle kente 1.5 ton saman getirildi. İhtiyaç ise çok daha fazlası...

Devamını oku...
 
“KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NIN 37. YILDÖNÜMÜ KKTC VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE KUTLU OLSUN!”
Salı, 19 Temmuz 2011 13:49

Genel Başkanımız Fevzi Durgun, Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak, “Kıbrıs Türkünün özgürlük günü olan 20 Temmuz’un 37. yıldönümü tüm KKTC ve Türkiye Türklerine kutlu olsun” dedi.

Başkan Durgun, açıklamasında şunları kaydetti:

“1963 yılında Rumlar tarafından siyasi hakları gasp edilen Kıbrıs Türkü, kendisine uygulanan tüm baskılara ve şiddete karşı direniş göstermiş ve 20 Temmuz 1974’te Türkiye’nin müdahalesi ile barış, huzur ve özgürlük ortamına kavuşmuştur. İşte bu nedenledir ki 20 Temmuz aynı zamanda ‘Barış ve Özgürlük Bayramı’ olarak kutlanmaktadır. Ve bu bayram yalnız yavru vatan KKTC'nin değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin de bayramıdır.”

 

Devamını oku...
 
USİAD 5.Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti

USİAD’ın 5.Olağan Genel Kurul Toplantısı, 26 Mayıs 2010 Çarşamba günü saat 17:00'de dernek merkezinde gerçekleştirildi. Samimi ve keyifli bir ortamda geçen Genel Kurul toplantısında USİAD’ın bugüne kadar gösterdiği kararlı ve ilkeli duruşunun bundan sonra da devam edeceği vurgulandı.

 

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki > Son >>

Sayfa 4 / 5

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam