Anasayfa USİAD Bildiren
USİAD Bildiren 96. Sayı Yayınlandı

Türkiye'yi Ekonomide Bekleyen Beş Ağır FaturaDergiyi okumak için tıklayınız

usiad.net/dergi/96.Sayi/

 
USİAD Bildiren 95. Sayı Yayımlandı

"Uluslararası Raporlara Yansıyan Üç Önemli Sıkıntı: 
Cari Açık, Reel Sektörün Borçluluk Oranı ve Yüksek Enflasyon”
usiad.org.tr/dergi/95.Sayi/

 
Nazım Güvenç yazdı: Küresel Büyük Kriz’de “İkinci Perde” Eşiğinde

Ekonomi ve Finans’ın küresel düzeyde hâl ve gidiş’ine yukarıdan topluca baktığımızda, şunu söyleyebilecek noktadayız: 2008’de patlak vermiş Büyük Kriz’de sona erişin, her şeyin ufak ufak da olsa yeniden yoluna girişin değil, tam tersine “İkinci Perde”nin eşiğindeyiz. Nitekim “kriz kâhini” olarak ün yapmış ekonomistlerden ABD’li ekonomist Nouriel Roubini daha 2015 Haziranında ilk alarmı vermişti.

Başta ABD Merkez Bankası (FED) olmak üzere önde gelen Merkez Bankaları, boylu boyunca krize batmış, büyümesi kesilmiş, hattâ yer yer küçülmüş ülke ekonomilerini “daralma”dan [resesyondan] çıkartmak üzere çare olarak bula bula yine “faiz politikası”na sarılmış bulunuyorlar. Yürürlükteki faiz politikası: bu kez, “paradan para kazanmayı” teşvik değil, tam tersine bunu caydırmayı amaçlıyor. Çünkü bu kez hedef bankalarda kuluçkaya yatan ve faizle tavuk gibi oturduk yerde para yumurtlamayı öngören parasal yatırımların artık harekete geçmesini ve sanayide yahut hizmet sektöründe yatırımlara dönmesini yâni reel ekonomide kredi olarak devreye girmesini sağlamak. Bu politikayı Rubini, çok haklı olarak, piyasalara bol miktarda likidite enjekte etmek olarak niteliyor ve bunun, aslında, bir çözüm değil piyasaya “zaman ayarlı bir bomba” yerleştirmek olduğuna dikkati çekiyor.

Devamını oku...
 
USİAD Bildren 94. Sayı Yayımlandı

KÜRESEL BÜYÜK KRİZ'DE
"İKİNCİ PERDE" EŞİĞİNDEDergiyi okumak için tıklayınız

 
Nazım Güvenç yazdı: 2016’da Küresel Ekonomi ve Finans’ta Hâl ve Gidiş Ne Yöne, Nasıl?

İlkin kuramsal düzeyde bir noktanın altını çizmemiz, daha doğrusu dile getirmemiz farz oldu! Aslında bu dünya çapında böyle de bildiğim kadarıyla pek konu eden olmadı. Adı “kriz kâhini”ne çıkmış olanlar dâhil. Kısaca şu: Ekonominin (ve finansın) hâlini anlatırken / yazarken sorun yok da gidişatını öngörürken, ne zaman ne olacak diye tahmin yürütürken “takvimsel tarih anlamında isabet” ettirmekte ciddi sorun yaşanıyor -hele vade biçerek, tarih vererek bir “kriz”, daha doğrusu “çöküş” kehanetinde bulunulmuşsa!Neden? Kehanette (tahminde, öngörüde) bulunanın beceriksizliği mi? Hayır, onda sekiz değil, emin olun. Sorun başka düzeyde ve kolay kolay çözülürlüğü de yok gibi, en azından şimdilik.

Devamını oku...
 
USİAD Bildiren 93. Sayı Yayımlandı

-Nazım Güvenç: 2016'da Küresel Ekonomi ve Finans'ta Hal ve Yöne, Nasıl?
-Rusya’nın Yaptırımları Türk Ekonomisini Nasıl Etkiledi?
-İcra ve İflas Sistemine Reform Geliyor
-Dr. Mahfi Eğilmez: Başkaları Faizi Düşürürken Biz Niçin Düşüremiyoruz?
-Prof. Dr. Cihan Dura: Atatürk Anlatıyor: Uluslararası İlişkiler ve Dış Politikamız
-Haber: İhracat Yeni Yıla Kötü Başladı
-Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı: Haram Et!
-Haber: Ziraat Mühendisleri Odası: “İthalat’ın Et Fiyatlarını Yükselttiğini Halâ Anlamadınız mı?”
-Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük:
Süt Krizinin En Doğru Çözümü İzmir Modelidir
-Haber: STG 2016 Yılı Tanıtım Atağını Türkmenistan’dan Başlatıyor
-Haber: İç Giyimde 1 Milyar Dolarlık İhracat Hedefi
-Mustafa Pamukoğlu: Vakıfların Ekonomik ve Sosyal İşlevi
-Doç. Dr. Barış Doster: Irak Politikasının Artan Maliyeti Ne
-Av. Hüseyin Özbek: Kerkük Barzani'ye Hoyratlar Bize mi?
-Ekonomiden Kısa Kısa...
-Kitap Dünyası


www.usiad.net/dergi/93.Sayi/

 
Mustafa Pamukoğlu yazdı: İran Yeniden Küresel Ekonomi Sahnesinde

İran’a uygulanan ekonomik ambargonun 15 Ocak 2016 tarihi itibariyle Viyana’da yapılan açıklama ile kaldırılması sonucunda tüm dünyada gözler İran’a dikildi ve küresel ekonomi gündemine Çin’den sonra İran oturdu. Artık İran’ı yeninde keşfetmek zamanı…

İRAN ÖNEMLİ BİR ÜLKE

Bulunduğu jeopolitik konum İran’ı Avrupa ve Avrasya arasında Türkiye ile birlikte çok önemli ülke yapmaktadır. İpek Yolu İran’ın tarihten bugüne taşımıştır. Petrolün bulunmasıyla da dünyanın petrol ve doğalgaz bakımından en zengin birkaç ülkesinden biri yapmıştır.

Devamını oku...
 
İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul PMI Raporları Açıklandı

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans olarak kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Aralık 2015 dönemi sonuçları açıklandı.

Buna göre İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI verisi, aralık ayında kritik eşik değer 50,0’nin üzerine çıktı. Kasım ayında 50,9 ölçülen PMI, aralık ayında da 52,2’ye yükselerek Türkiye imalat sektörünün faaliyet koşullarındaki iyileşmenin son 13 ayın en güçlü düzeyinde yaşandığını gösterdi. Anketin en önemli ekonomik aktivite göstergeleri olan üretim, yeni siparişler, ihracat ve satın alma faaliyetleri kasıma ayına göre daha hızlı büyürken, firmalar istihdam artırmaya devam etti.

Devamını oku...
 
“Enerji Kaynaklarını Elinde Tutan, Dünyayı Elinde Tutar”

Enerji Uzmanı Necdet Pamir’den Yeni Kitap: Enerjinin İktidarı


Dünya herkesin ihtiyacına yetecek kadarını sağlar, fakat herkesin hırsını karşılamaya yetecek olanı değil.
Mahatma Gandhi

Enerji kaynaklarını kontrol edemeyen bir ulus, kendi geleceğini de kontrol edemez.
Barrack Obama

“ …Ne Başkan Wilson ne de bir başkası, Dicle ve Fırat’ın çevresindeki geniş toprakları Osmanlı’ların denetimine bırakmak isteyecektir. Bu durumda sormak isterim: Mezopotamya’daki Küçük Zap Suyu’na kadar veya yeterli derecede zengin su kaynaklarını denetim altına alacak şekilde, ordularımızla ilerlememizin büyük yararı yok mudur? Bunu başardığımızda, petrol yataklarının büyük çoğunluğu da elimize geçmiş olacaktır.
Arthur J. Balfour, İngiltere Dışişleri Bakanı 13 Ağustos 1918

Enerji, her şeydir! Enerji kaynaklarını, transfer olanaklarını elinde tutan, dünyayı elinde tutar. Bugün Orta Doğu’da yaşanmakta olan, milyonlarca insana ülkesini terk ettiren, yüz binlercesinin ölümüne neden olan, kimilerince 3. Dünya Savaşı olarak adlandırılan “savaş”, enerji kaynakları için yapılan savaştır. Dünyanın öküzün boynuzları üzerinde olduğu bir hurafedir ama dünyanın, bir kuyudan fışkıran petrolün üzerinde durduğunu söylemek yanlış olmaz. 21. yüzyılda enerjinin kanlı tarihi yazılmaya devam ediliyor.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam