Anasayfa Haberler
Savunma ve havacılık sektörü ihracatı arttı

Savunma ve havacılık sektörünün ihracatı, yılın 9 ayında 2018'in aynı dönemine göre yüzde 37,7 artarak 1,9 milyar dolar oldu. Savunma ve havacılık sanayisi ürünlerine en fazla talep, 595,2 milyon dolarlık dış satımın gerçekleştirildiği ABD'den geldi.

Devamını oku...
 
MAKTEK İzmir Fuarı kapılarını açtı

Otomotivden savunma sanayisine kadar Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan sektörlere hizmet veren takım tezgahı firmalarının önemli buluşma noktalarından MAKTEK İzmir Fuarı, kapılarını açtı. 12 Ekim’e kadar sürecek olan fuara 19 ülkeden 370 firma katılacak.

Devamını oku...
 
TESK’ten yerli ürün çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Yerli ürün kullanmak hem üreticiye hem de ekonomiye en büyük destektir" dedi.

Devamını oku...
 
Güneş enerjisini 18 yıl depolayan sıvı keşfedildi

İsveç’nin Chalmers Teknoloji Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının keşfettiği “solar termal yakıtı” adı verilen bu sıvı, güneşten toplanan enerjiyi 18 yıl boyunca saklayabiliyor. Bu yöntemin temiz ve yenilenebilir enerji alanında çığır açması bekleniyor.

Devamını oku...
 
Merkez Bankası beklenti anketini açıkladı

Merkez Bankası eylül ayı beklenti anketini yayımladı. 2019 yıl sonu döviz kuru beklentisi 5.90 TL iken 6.00 TL'ye revize edildi.

Devamını oku...
 
Eylül ayı dış ticaret rakamları açıklandı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, eylül ayında ihracatın 15,22 milyar dolar; ithalatın ise 16,96 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Aylık bazda dış ticaret açığı, yüzde 5,77 oranında artarak 2 milyar 40 milyon dolara yükseldi.

Devamını oku...
 
Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, tüketici fiyatları eylül ayında aylık bazda yüzde 0,99 artış gösterirken, baz etkisi nedeniyle yıllık TÜFE yüzde 15,01'den yüzde 9,26'ya geriledi.

Devamını oku...
 
EBSO Başkanı Ender Yorgancılar: "Büyüme toparlanma eğiliminde olsa da yatırımdaki keskin gerileme ciddiye alınmalı"

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, büyüme rakamları toparlanma eğiliminde olsa da yatırımlardaki keskin gerilemenin ciddiye alınması gereken boyuta geldiğini söyledi.

Devamını oku...
 
Son bir yılda esnaf sayısı 34 bin azaldı

Haziran 2018-Haziran 2019 arasında küçük ve orta ölçekli işletme sayısı 34 bin azaldı.

Devamını oku...
 
İmalat PMI eylülde 50’ye yükseldi

İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Eylül'de 50'ye yükselerek 17 aydır daralma kaydeden sektörde daralmanın durduğunu gösterdi. Yeni siparişler bir buçuk yıldır ilk defa artış kaydederken, istihdam da sınırlı yükseldi. Endekste 50'nin altı daralmaya, üzeri seviyeler büyümeye işaret ediyor.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam