Anasayfa Basında USİAD
Dokuzuncu sıraya yerleştiler
Haberler

Türk şirketleri yurt dışı taahhüt gelirlerinde 15 milyar dolar gelirle bir basamak yükselerek 9. sıraya çıktı. Şirket sayısı bakımından 31 şirketle dünya sıralamasında Çin'in ardından ikinci sırada yer alan Türkiye, İtalya, Alman ve ABD'yi geride bıraktı.

Türk taahhüt şirketleri, yurt dışı taahhütlük hizmetlerinde, yaklaşık 15 milyar dolarla bir önceki yıla göre 1 basamak yükselerek 9. sıraya çıktı.
Sektör verilerine göre, yurt dışı taahhüt hizmetlerinde en büyük 225 taahhüt şirketi 2010 yılında toplam 383 milyar 782 milyon dolar gelir elde etti.

Devamını oku...
 
Demiryollarına 30 milyar dolar daha yatırılacak
Haberler

Bakan Yıldırım, gelecek 10 yılda demiryollarına 30 milyar dolar daha yatırılarak, toplam ağı 26 bin kilometreye yükselteceklerini söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, demiryollarında gelecek 10 yıl içinde, mevcut yatırımlara 30 milyar dolarlık yeni yatırım ilave ederek yüksek hızlı demiryolu ağını 10 bin kilometreye, konvansiyonel demiryolu ağını da 4 bin kilometre artırarak toplam ağı 26 bin kilometreye yükseltmeyi hedeflediklerini bildirdi.

 

Devamını oku...
 
Yıl Sonu Cari Açık Beklentisi, 63 Milyar 135,2 Milyon Dolara Yükseldi
Haberler

MB Anketinde Merkez Bankası Mart ayı 1. dönem beklenti anketinde, yıl sonu yıllık TÜFE beklentisi yüzde 7,20'ye geriledi. Şubat ayı 2. dönem anketinde beklenti yüzde 7,26 düzeyindeydi.

Merkez Bankası Mart ayı 1. dönem beklenti anketi sonuçlarını açıkladı.

 

Devamını oku...
 
Otomotiv sektöründe üretim % 14 geriledi
Haberler

Otomotiv sektöründe üretim yılın iki ayında geriledi. Bu yılın Ocak-Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam üretim yüzde 6, otomobil üretimi ise yüzde 14 oranında azaldı.

Yılın Ocak-Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam üretim yüzde 6, otomobil üretimi ise yüzde 14 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam üretim 179 bin adete, otomobil üretimi ise 88 bin adete geriledi.

Devamını oku...
 
Başarılı KOBİ'ler ve girişimciler ödüllendirilecek
Haberler

KOSGEB, başarılı KOBİ'ler ile girişimcilerin geliştirilmesi ve teşvik edilmesine katkı sağlamak amacıyla ödül verecek.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, KOSGEB veri tabanında yer alan küçük ve orta ölçekli işletmeler ile girişimcilere "KOSGEB 2012 yılı KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri"nin verileceğini ve buna yönelik esasların belirlendiğini bildirdi.

 

Devamını oku...
 
Kimya ihracatında yüzde 21'lik artış
Haberler

Türkiye'nin kimya ihracatı yılın ilk iki ayında 2 milyar 709 milyon dolara çıktı. Mısır'a yapılan ihracat yüzde 140 yükseldi.

Kimya sektörü, şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,73'lük artışla ihracatını 1 milyar 396 milyon dolara yükselterek, otomotivin ardından Türkiye'nin en çok ihracat yapan ikinci sektörü oldu.

 

Devamını oku...
 
Enerji faturasına 10 milyar dolar yük!
Haberler

Petrol fiyatının yükseliş trendine devam etmesi halinde, enerji faturasına 10 milyar dolar yük binecek. Çağlayan, Türkiye'nin bu yılki enerji faturasının 65 milyar dolarlara çıkabileceğine işaret etti.

Petrol fiyatlarının son dönemde çizdiği yükseliş trendi, enerjide dışarıya bağımlı olan Türkiye için kuşkusuz bir tehdit. Petrol fiyatının bu trendi sürdürmesi, enerji faturasına ekstra 10 milyar dolar yük anlamına geliyor.

Devamını oku...
 
Sanayide çarklar hız kesti
Haberler

Piyasada yüzde 4 artış beklenen sanayi üretimi Ocak ayında yüzde 1.5 artış gösterdi.

Sanayi üretimi ocak ayında yüzde 1.5 oranında arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks 2012 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,3, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 3,1 azaldı.

Devamını oku...
 
Üniversiteli işsiz 500 bine yaklaştı
Haberler

Beyaz yakalı işsizler artmaya devam ediyor. 2011 yılında genel işsizlik oranındaki düşüş ve diğer eğitim düzeylerindeki işsizlerin sayısı azalmaya başlamasına rağmen, üniversiteli işsiz sayısı artmaya devam ederek 467 bin kişiye ulaştı.

2011 yılında genel işsizlikte gözlenen hızlı gerilemeye rağmen, beyaz yakalı işgücünü oluşturan üniversite mezunlarının sayısında ise aksine artış yaşandı. Diğer tüm eğitim düzeylerindeki işsiz sayılarının azalmasına karşın, üniversiteli işsizler artmaya devam ederek 500 bin kişiye yaklaştı. Üniversite diplomalı işsizlerin büyük bölümünü ise iş ve yönetimle ilgili bölümleri bitirenler ve öğretmenlik mezunları ile mühendisler oluşturuyor.

Devamını oku...
 
Vergi Gelirleri Tahsilatı Yüzde 20.5 Arttı
Haberler

Türkiye genelinde 2010 yılında 210 milyar 532 milyon 315 bin lira olan net vergi tahsilatı 2011′de yüzde 20,5 artışla 253 milyar 765 milyon 370 bin liraya çıktı.

Devamını oku...
 
Diğer Makaleler...
<< Başlangıç < Önceki 21 22 23 Sonraki > Son >>

Sayfa 23 / 23

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam