Anasayfa Basında USİAD
USİAD Bildiren Dergisi’nin 48. sayısı yayımlandı
USİAD Bildiren

“SÜRDÜRÜLEBİLİR BORÇLANMAYLA NEREYE KADAR” başlığıyla çıkan ve yayınını bundan böyle elektronik ortamdan devam ettiren derginin diğer kapak konuları “Ünlü Armatör Gündüz Kaptanoğlu’yla Söyleşi” ve “Prof Dr. Karabulut: Cari Açık Göstergesinde Kriz Sınırını Aştık!”.

Ekonomideki gidişat ve gelişmeler üzerine makale, röportaj ve haberlerin de bulunduğu derginin bu sayısında şunlar yer alıyor:

 

Devamını oku...
 
Çanakkale Zaferi
Bizden Haberler

Tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin 97. yıldönümünü kutlar, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve saygıyla anarız.

USİAD YÖNETİM KURULU

 
AB'nin 6'ncı büyük ticaret ortağı olduk
Haberler

Türkiye, AB ile ticaret hacmini geçen yıl yüzde 16 artırarak 120,3 milyar euroya yükselterek, Avrupa Birliği'nin 6'ncı büyük ticaret ortağı oldu.

Türkiye geçen yıl Japonya'yı geride bırakarak Avrupa Birliği'nin 6'ncı büyük ticaret ortağı oldu.

AB istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre geçen yıl Türkiye, AB pazarına ihracatını bir önceki yıla kıyasla yüzde 12 artışla 47,6 milyar euroya çıkarken karşılığında yüzde 19 artışla 72,7 milyar euroluk ithalat gerçekleştirdi.

Devamını oku...
 
Üçüncü köprüye dokuz talip
Haberler

Üçüncü köprü için dokuz yatırımcı şartname aldı. İhale takviminin başladığı günden bu güne kadar İtalya'dan Astaldi, Güney Kore'den POSCO, Park Holding, KAPA, STFA, Güriş, Atlı Makina, Yapı Merkezi ve Cengiz İnşaat şartname aldı.

İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün yapımı için ihale takviminin başladığı günden bugüne kadar yerli ve yabancı 9 yatırımcı grubu şartname aldı.

 

Devamını oku...
 
2.9 milyon kişinin günlük harcaması 4,26 TL'nin altında
Haberler

Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, satın alma gücü paritesiyle kişi başına günlük 2.15 dolar ve 4.3 dolarlık harcama sınırları baz alınarak ölçülen yoksulların oranı 2010'da da düşüşünü sürdürdü. Bu parametrelere göre dar anlamda yoksulların oranında 2002-2010 döneminde çok hızlı bir düşüş yaşandı. TÜİK'in açıkladığı oranların nüfus büyüklüğüne denk gelene ifadesine göre ise, Türkiye'de 2010 yılında 155 bine yakını 2,13 TL olmak üzere 2 milyon 853 bin kişi günlük harcaması 4.26 TL'nin altın bir gelirle geçiniyor.

 

Devamını oku...
 
SGK 8 milyar TL tahsilat yaptı
Haberler

Sosyal Güvenlik Kurumu, yeniden yapılandırma kapsamında yapılandırdığı 25 milyar TL’lik alacağının üçte birini tahsil etti. Yapılandırmaya 2.1 milyon kişi başvurmuştu.Sosyal Güvenlik Kurumu, yeniden yapılandırma kapsamında yapılandırdığı 25 milyar 87 milyon 472 bin TL’lik alacağının 7 milyar 772 milyon TL’lik kısmını 2011 yılı içerisinde tahsil etti. Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi ve prim borç yapılandırmasından SGK’nın kasasına 2011 yılı içerisinde 7.8 milyar TL girdi.

Devamını oku...
 
135 ülke arasında sondan dördüncüyüz
Haberler

Cinsiyet Eşitliği ve Kalkınma isimli toplantıda konuşan TÜSİAD Başkanı Boyner kadının ekonomiye katılımında 135 ülke arasında sondan dördüncüyüz dedi. Bakan Şahin ise dünyada sondan 4. olmanın kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)  ve Dünya Bankası işbirliğiyle düzenlenen "Adım Adım Anadolu-Gaziantep Buluşması" kapsamında gerçekleştirilen "Cinsiyet Eşitliği ve Kalkınma" konulu toplantı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in katılımıyla yapıldı.

Devamını oku...
 
Bütçe açığı 2,6 milyar TL
Haberler

Maliye Bakanlığı'nın yapılan açıkladığı şubat ayı bütçe sonuçlarına göre, merkezi yönetim bütçesi 2011 yılı Şubat ayında 988 milyon lira fazla verirken, bu yılın aynı ayında 2 milyar 641 milyon lira açık verdi. Geçen yıl şubat ayında 7 milyar 159 milyon lira faiz dışı fazla verilirken, bu yılın aynı ayında 5 milyar 973 milyon lira faiz dışı fazla verildi.

Merkezi yönetim bütçesi 2011 yılı Şubat ayında 988 milyon TL fazla vermiş iken 2012 yılı Şubat ayında 2 milyar 641 milyon TL açık verdi. Bütçe, Ocak-Şubat döneminde 900 milyon lira açık verirken, 13,1 milyar lira da faiz dışı fazla verdi.

 

Devamını oku...
 
İşsizlik yükselişe geçti
Haberler

Türkiye genelinde işsiz sayısı Aralık 2011 döneminde önceki yılın aynı dönemine göre 353 bin kişi azalarak 2 milyon 576 bin kişi, işsizlik oranı da 1.6 puan düşüşle yüzde 9.8 oldu.

İşsiz sayısı ve işsizlik oranında, 2011'in son çeyreğinde, önceki yılın aynı döneminin altında seyretmekle birlikte aylık bazda yükseliş süreci yaşandığı belirlendi. 2011'in son çeyreğinde işsiz sayısı 178 bin kişi, işsizlik oranı da 1 puan artış gösterdi.

Devamını oku...
 
Verimlilik artışı zayıfladı
Haberler

TÜİK'in rakamlarına göre 2011 son çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla üretim yüzde 5,7, istihdamın yüzde 5,4 artarken verimlilikteki büyüme yüzde 0,4 olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı 2011'in dördüncü çeyreğine ait imalat sanayi üretim ve istihdam verilerinden yapılan hesaplamalara göre, Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan son çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla üretimin yüzde 5,7, istihdamın yüzde 5,4, verimliliğin (işçi başına üretim) yüzde 0,4 oranlarında arttığı kaydedildi.

Devamını oku...
 
Diğer Makaleler...
<< Başlangıç < Önceki 21 22 23 24 Sonraki > Son >>

Sayfa 24 / 24

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam