Anasayfa Basında USİAD
Fed Nisan ve Haziran’da faiz artabilir
Haberler
Pazartesi, 28 Mart 2016 13:56

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed'in Nisan veya Haziran ayında faiz artırabileceğini söyledi.

Devamını oku...
 
ABD'den ilk kez doğalgaz ithal ettik!
Haberler
Perşembe, 24 Mart 2016 11:36

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) Doğalgaz Sektör Raporu'ndan derlediği bilgiye göre, Türkiye ocakta ABD'den 83 milyon metreküplük Sıvılaştırılmış Doğalgaz (LNG) ithalatı gerçekleştirdi.

Devamını oku...
 
UND: Dayanacak gücümüz kalmadı
Haberler

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Türk taşımacıların Avrupalı rakiplerinin 5 katı sigorta maliyetine katlandığını belirterek, devletin bu duruma müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

Devamını oku...
 
EBSO: “Tasarı yasallaşırsa takibe uğramayan sanayici kalmayacak”
Haberler

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkan Vekili H. İbrahim Gökçüoğlu, Vergi Kanunu’nda yapılacak değişiklikle işverene hapis cezası da dahil bazı yükümlülükler getirildiğini belirterek, hazırlanan taslağın yasallaşması durumunda takibe uğramayan sanayicinin kalmayacağını söyledi.

Devamını oku...
 
Yıl sonu enflasyon beklentisi düştü
Haberler

Merkez Bankası Beklenti Anketi’nde yıl sonu enflasyon tahmini bir önceki ankete göre düşüş gösterdi. Bir önceki anket döneminde yüzde 8,48 olan cari yıl sonu TÜFE beklentisi, bu anket döneminde yüzde 8,29 oldu.

Devamını oku...
 
Nazım Güvenç yazdı: Küresel Büyük Kriz’de “İkinci Perde” Eşiğinde
USİAD Bildiren

Ekonomi ve Finans’ın küresel düzeyde hâl ve gidiş’ine yukarıdan topluca baktığımızda, şunu söyleyebilecek noktadayız: 2008’de patlak vermiş Büyük Kriz’de sona erişin, her şeyin ufak ufak da olsa yeniden yoluna girişin değil, tam tersine “İkinci Perde”nin eşiğindeyiz. Nitekim “kriz kâhini” olarak ün yapmış ekonomistlerden ABD’li ekonomist Nouriel Roubini daha 2015 Haziranında ilk alarmı vermişti.

Başta ABD Merkez Bankası (FED) olmak üzere önde gelen Merkez Bankaları, boylu boyunca krize batmış, büyümesi kesilmiş, hattâ yer yer küçülmüş ülke ekonomilerini “daralma”dan [resesyondan] çıkartmak üzere çare olarak bula bula yine “faiz politikası”na sarılmış bulunuyorlar. Yürürlükteki faiz politikası: bu kez, “paradan para kazanmayı” teşvik değil, tam tersine bunu caydırmayı amaçlıyor. Çünkü bu kez hedef bankalarda kuluçkaya yatan ve faizle tavuk gibi oturduk yerde para yumurtlamayı öngören parasal yatırımların artık harekete geçmesini ve sanayide yahut hizmet sektöründe yatırımlara dönmesini yâni reel ekonomide kredi olarak devreye girmesini sağlamak. Bu politikayı Rubini, çok haklı olarak, piyasalara bol miktarda likidite enjekte etmek olarak niteliyor ve bunun, aslında, bir çözüm değil piyasaya “zaman ayarlı bir bomba” yerleştirmek olduğuna dikkati çekiyor.

Devamını oku...
 
USİAD Bildren 94. Sayı Yayımlandı
USİAD Bildiren

KÜRESEL BÜYÜK KRİZ'DE
"İKİNCİ PERDE" EŞİĞİNDEDergiyi okumak için tıklayınız

 
Turizm’de Tehlike Çanları! Doluluk Yüzde 50′nin Altında
Haberler

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Ocak 2016′da Türkiye otellerinde dolulukların, 2015 yılının aynı dönemine oranla yüzde 6.2′lik bir düşüş ile yüzde 47.6 olarak kaydedildiğini açıkladı.

Devamını oku...
 
Fitch Global Büyüme Tahminini Düşürdü
Haberler

Fitch, büyüme tahminlerini çok sayıda ekonomi için aşağı yönlü revize ederken, global büyüme tahminini düşürdü.

Devamını oku...
 
Nazım Güvenç yazdı: 2016’da Küresel Ekonomi ve Finans’ta Hâl ve Gidiş Ne Yöne, Nasıl?
USİAD Bildiren

İlkin kuramsal düzeyde bir noktanın altını çizmemiz, daha doğrusu dile getirmemiz farz oldu! Aslında bu dünya çapında böyle de bildiğim kadarıyla pek konu eden olmadı. Adı “kriz kâhini”ne çıkmış olanlar dâhil. Kısaca şu: Ekonominin (ve finansın) hâlini anlatırken / yazarken sorun yok da gidişatını öngörürken, ne zaman ne olacak diye tahmin yürütürken “takvimsel tarih anlamında isabet” ettirmekte ciddi sorun yaşanıyor -hele vade biçerek, tarih vererek bir “kriz”, daha doğrusu “çöküş” kehanetinde bulunulmuşsa!Neden? Kehanette (tahminde, öngörüde) bulunanın beceriksizliği mi? Hayır, onda sekiz değil, emin olun. Sorun başka düzeyde ve kolay kolay çözülürlüğü de yok gibi, en azından şimdilik.

Devamını oku...
 
Diğer Makaleler...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 6 / 13

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam