Anasayfa
Finansal kesim dışı net döviz açığı 157.57 milyar dolar
Haberler

Finansal kesim dışındaki firmaların net döviz poziyonu açığı Aralık sonunda, Kasım sonuna göre 1 milyar 188 milyon dolar azalarak, 157.57 milyar dolara geriledi.

Devamını oku...
 
Tüketici fiyatları Şubat’ta aylık yüzde 0.91, yıllık yüzde 15.61 arttı
Haberler

Tüketici fiyatları Şubat’ta aylık yüzde 0.91 arttı ve yıllık enflasyon yüzde 15.61’e yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, tüketici fiyatları yılın ilk iki ayında yüzde 2.60 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 12.81 yükseldi.

Devamını oku...
 
KOSGEB'ten 2020'de 69 bin işletmeye 1,5 milyar lira destek
Haberler

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), koronavirüsün etkili olduğu 2020'de, Türkiye'nin 7 bölgesinde, imalattan inşaata, ulaştırmadan bilgi ve iletişime kadar çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 69 bine yakın işletmeye toplamda 1,5 milyar lirayı aşkın destek sağladı.

Devamını oku...
 
Ham çelik üretimi yüzde 12,7 arttı
Haberler

Türkiye'nin ham çelik üretimi, ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,7 artışla 3,4 milyon tona yükseldi.

Devamını oku...
 
TEPAV Perakende Güven Endeksi geriledi
Haberler

TEPAV Perakende Güven Endeksi (TEPE), Şubat'ta stoklardaki artışlarla geçen yılın haziran ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Devamını oku...
 
TİM Başkanı Gülle: "Türkiye'nin büyümesinde ihracatın katkısı büyük"
Haberler

TİM Başkanı İsmail Gülle, "Son çeyrekte ihracatımızı 50 milyar doların üzerine çıkardık. Bu rakam, bize artık ihracatta yıllık 200 milyar dolar seviyesini aşmanın zamanının geldiğini gösteriyor" dedi.

Devamını oku...
 
İmalat PMI şubat ayında geriledi
Haberler

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) şubatta 51,7’ye geriledi.

Devamını oku...
 
Ekonomi 2020'de yüzde 1,8 büyüdü
Haberler

Türkiye ekonomisi, büyük bir çoğunluğunu dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadeleyle geçirdiği 2020 yılını yüzde 1,8'lik büyümeyle tamamladı. Son çeyrek büyüme performansı yüzde 5,9 ile yüzde 7 civarındaki beklentilerin altında kaldı.

Devamını oku...
 
Dr. Mahfi Eğilmez yazdı: "Dolar Kuru Yine Niçin Yükseldi?"
Haberler

Döviz fiyatı hangi mekanizmayla belirleniyor?

Ekonomi biliminde mal insanların ihtiyaçlarını ve isteklerini gidermek üzere alım satım konusu yapılan somut araçlardır. Bu tanım çerçevesinde ekonomi bilimi açısından döviz de tıpkı elma gibi bir maldır ve arz (satışa sunulan üretim) ve talebe (satın alınmak istenen miktara) göre piyasada belirlenen bir fiyatı (kur) vardır. Elma fiyatı gibi dövizde de arz yüksekse (mal bolsa) fiyat düşer, talep yüksekse fiyat artar. Buna karşılık kurun oluşumunda arz ve talep güçlerini etkileyen güçler elma arz ve talebini etkileyen güçlerden biraz farklıdır. Burada beklentiler çok daha fazla önem kazanır. Ekonominin genel gidişinin, ülke risklerinin artışının, yapılan açıklamaların ya da yurt dışında bizi de etkileyebilecek gelişmelerin kurlar üzerindeki etkisi elma fiyatı üzerindeki etkisinden çok daha fazladır.

Devamını oku...
 
Vergi borcu ödemeleri için son günler: Yapılandırma ilk ödemesi nasıl yapılır?
Haberler

Vergi borcu yapılandırması için başvuru yapan mükelleflerin, ilk taksit ödemesi için son ödeme tarihi Pazartesi günü doluyor. Yapılandırma yapılan Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları e devlet ya da Gelir İdaresi Başkanlığı'nın vergi borcu ödeme ekranı üzerinden ödenebiliyor.

Devamını oku...
 
Diğer Makaleler...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 5 / 263

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam